Górne Łużyce - kraj w środku Europy, który przez stulecia stanowił odrębny byt polityczny i który po dziś dzień posiada swój niepowtarzalny charakter. Mimo to historia tej krainy jest niemal nieznana. Leżące dziś w większości na terenie Saksonii margrabstwo nie miało bowiem nigdy własnej dynastii i zawsze należało do jednego z sąsiednich państw. Peryferyjne położenie stwarzało przy tym przestrzeń dla samodzielnej polityki, która odcisnęła swoje piętno szczególnie na tożsamości górnołużyckich Sześciu Miast.
Górne Łużyce - kraj w środku Europy, który przez stulecia stanowił odrębny byt polityczny i który po dziś dzień posiada swój niepowtarzalny charakter. Mimo to historia tej krainy jest niemal nieznana. Leżące dziś w większości na terenie Saksonii margrabstwo nie miało bowiem nigdy własnej dynastii i zawsze należało do jednego z sąsiednich państw. Peryferyjne położenie stwarzało przy tym przestrzeń dla samodzielnej polityki, która odcisnęła swoje piętno szczególnie na tożsamości górnołużyckich Sześciu Miast. Książka ta przynosi pierwszą czytelną syntezę dziejów Górnych Łużyc od średniowiecza po koniec XX w. Polityka i ustrój, szlachta, mieszczanie i chłopi, Kościół, edukacja i gospodarka oraz naturalnie historia i kultura Serbów - z różnych perspektyw ukazany jest tu historyczny i kulturowy był ważnym pomostem między Zachodem a Wschodem.
Część tekstu w języku czeskim i łacińskim. Wstęp także w języku czeskim i niemieckim.
Trzeci tom Regestów dokumentów przechowywanych na Górnym Śląsku obejmuje regesty dokumentów z lat 1451–1475 oraz 47 znalezionych dodatkowo dokumentów z wcześniejszego okresu. Uzupełnienia te (19) pochodzą przede wszystkim z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu (Oddział Zbiorów Specjalnych i Zabytkowych wRogowie). Dwa nowe dokumenty były zakupione przez Muzeum w Raciborzu, trzy przechowuje Archiwum Archidiecezjalne w Katowicach. Kilka regestów dotyczy dokumentów, które dotychczas uszły naszej uwadze.
Niniejszy tom obejmuje łącznie 276 regestów dokumentów, a w tym 25 transumptów. Największa ilość pochodzi z Archiwum Państwowego w Opolu, a zwłaszcza z zespołu Akta miasta Nysy. Następnie z polskiej strony są reprezentowane Archiwum Państwowe w Katowicach i jego oddziały w Cieszynie, Pszczynie, Gliwicach i Raciborzu. Po czeskiej stronie przeważa ilością opracowanych dokumentów centrala Krajowego Archiwum w Opawie (Zemský archiv vOpavě), a zwłaszcza zespół Śląskie Archiwum Stanowe w Opawie (Slezský stavovský archiv Opava), a także dokumenty z powiatowych archiwów państwowych w Karwinie i Opawie. Tylko pojedyncze pochodzą z powiatowych archiwów państwowych w Bruntálu, Jeseníku i w Novým Jičínie. (ze Wstępu)
Autorki przewodnika zachęcają do poznania mało znanej, nieoczywistej, tajemniczej historii wybranych miejsc na mapie Opola. Wybierając jedną z trzech tras zwiedzania mamy okazję spojrzeć na miasto z innej niż dotychczas, historyczno-magicznej perspektywy.
Tekst równoległy w języku polskim, angielskim, niemieckim.
We wrześniu 2017 roku staraniem Stowarzyszenia Dolina Malej Panwi ukazał się książka, zawierająca referaty zaprezentowane na konferencji V Międzynarodowego Spotkania Miłośników Żeliwa Artystycznego, która odbyła się w dniach 14-16 września 2017 roku w Ozimku. Jej treść prezentuje historię hutnictwa europejskiego, dorobek europejskim muzeów gromadzących zabytki hutnictwa ze szczególnym uwzględnieniem żeliwa artystycznego oraz osiągnięcia konserwatorskie w tej dziedzinie. Wszystkie referaty podejmują temat znaczenia hutnictwa śląskiego i jego wpływu na hutnictwo europejskie w początkach industrializacji XVIII i XIX wieku. Książka pod reakcją Józefa Tomasza Jurosa zawiera referaty ośmiu autorów, reprezentujących między innymi ważne ośrodki muzealne w Polsce, Niemczech i Austrii.